Pandemi ve Iphone SE, Apple’ı Daha Zenginleştirdi

Geçtiğimiz çeyrekte satışlarda düşüş yaşayan iPhone ile başlayan Apple, bu ürün kategorisi gelirinin üçüncü çeyrekte yüzde iki büyüdüğünü açıkladı. Pandemi ve Iphone SE, Apple’ı daha da zenginleştirdi.

CEO’su Tim Cook, şirketin nisan ayında yıllık performansın kötüleşmesini bekledik, ancak Mayıs ve Haziran aylarında beklenenden daha iyi bir talep gördük. “Talepteki bu artışı, güçlü bir iPhone SE lansmanı, sürekli ekonomik teşvik ve potansiyel olarak dünya genelinde barınma yerinde kısıtlamalardan yararlanma gibi çeşitli etkileşimli nedenlerle ilişkilendiriyoruz .”

Evet, doğru okudunuz: Yani, pandemi nedeniyle işsizlerin birçoğu masaya yiyecek koymak veya faturalarını ödemek için mücadele ederken, dünyadaki bazılarımız yeni bir iPhone satın almak için kendilerini Apple’ın çevrimiçi mağazasına götürüyorlardı.

Cook ayrıca şirketin bir önceki yıla göre Android’den iPhone’a daha fazla sayıda kişinin geçiş yaptığını gördüğünü belirtti. Müşteriler, özellikle yeni iPhone SE için mevcut cihazlarını terk ediyor gibi görünüyor.

Cook, iPhone 11’in hala şirketin en popüler telefonu olduğunu vurgularken, iPhone SE’nin “daha küçük form faktörü ve inanılmaz, uygun fiyat” ın gelir sonuçlarını artırmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Apple, iPhone serileri için de aynı trendlerin Eylül ayının son çeyreğinde de devam etmesini bekliyor. Ayrıca, Apple’ın arzının kullanılabilirliğinin birkaç hafta erteleneceği öngörülse de, önümüzdeki iPhone 12 serisinden gelirlerde bir artış görmesi muhtemeldir .

Hizmet kategorisi yüzde 15 arttı ve çeyrek için bir rekor kırdı. Geçen çeyreğin performansına benzer şekilde, App Store, Apple Music, Cloud Services ve iMessage, Siri ve FaceTime gibi uygulamaların artan kullanımı, gelir artışına katkıda bulundu.

Bu nedenle, karantinaya geçmek için daha fazla insanın Apple’ın hizmetlerine güvendiği açıktır. Çoğu kullanıcı büyük olasılıkla App Store’dan (hem işle ilgili hem de eğitici) yeni programlar indiriyor ve ayrıca aileniz ve de arkadaşlarınızla uzaktan iletişimde kalmak için FaceTime ve iMessage kullanıyor. 

Apple gelişiyor

Bu arada, Mac satışları bir önceki yıla göre% 22’lik bir artış gösterirken, iPad satışları% 31 oranında artarak Apple’ın sekiz yıl içinde gördüğü ürün kategorisi için en yüksek çeyrek geliri oldu. Bu büyüme kısmen yeni iPad Pro’nun (2020) ve MacBook Air’in güçlü bir şekilde piyasaya sürülmesinden kaynaklandı .

Gelecek çeyrekte ne olacağına bakılmaksızın, bir şey çok açık: Bazı işletmeler COVID-19’un neden olduğu finansal darbeler nedeniyle kapanıyor, Apple gelişiyor.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir