Covid-19’un Bilgisayar Bilimlerine Etkisi

Dünyanın gelişmeye devam etmesine rağmen bazı şeyleri önleyemeyiz. Bu salgında bunun kanıtlarından biri. Kendimizi evlerimize kapattığımız bu dönemde, bizi hayata bağlayan şeylerden biri de teknolojidir. Evde kendimizi meşgul edebileceğimiz fikirler her geçen gün tükeniyor. Bu durum bizi teknolojiye daha bağımlı hale getiriyor.

Okullar kapatıldı ve eğitime uzaktan devam edilmesine karar verildi. İş yerleri yerine evden çalışmak ve daha pek çok şey, buna bağlı olarak teknolojiyi, bir anlamda bilgisayar bilimlerini, daha iyi tanımamızı sağladı. Bu anlamda Covid-19, bilgisayar bilimlerinin kullanımını ve etkisini arttırdı.

1.İletişim ve Ağ Teknolojileri

Pandemi, iletişim ve ağ teknolojilerinin gelişmesine önemli katkılar sunmuştur. Dünyadaki tüm olaylar hakkında bilgilendirilmeye ve sevdiklerimizle konuşmaya devam ediyoruz. Tüm bunları iletişim teknolojilerine borçluyuz. Bu sayede gerçek hayatla bağlantıyı koruyarak normale dönmekte zorluk çekmiyoruz. Ayrıca, zaman geçirmek ve istediğimiz çevrimiçi kurslara katılmak için ağ teknolojilerini kullanıyoruz. Covid-19, BT trafiği ve Vodafone’un geniş bant kullanımında sırasıyla% 60 ve% 50 artışla internet trafiğinde büyük bir gerilime neden oldu. Bu arada, Netflix, Disney +, Google, Amazon ve Youtube, aşırı yüklenmeyi önlemek için video kalitesini düşürme fikrini düşündüler. Bu arada Sony, trafik seviyesini korumak için Avrupa ve ABD’deki PlayStation oyun indirmelerini yavaşlatmaya başladı. [1] [2]

2.Yapay Zeka

Bir sağlık krizi karşısında yapay zekanın beklenen ilk uygulaması, araştırmacılara hastabakıcıları koruyabilecek ve salgını kontrol altına alabilecek bir aşı bulma konusunda yardımcı olmasıdır. [3] Amerika Birleşik Devletleri’nde, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikası Ofisi, yapay zeka araçlarının, diğer şeylerin yanı sıra, dünya çapında yayınlanan binlerce araştırmacı makalesini taramak için nasıl kullanılabileceğini belirlemek için 11 Mart 2020’de teknoloji şirketleri ve büyük araştırma gruplarıyla bir araya geldi. [4] Yapay zeka, Covid-19 hastalarının değerlendirilmesinde ve yönetilmesinde önemli bir rol oynayan akciğer tomografi muayenesinde hastaları daha iyi tespit eder. Bu, doktorların ilk aşamada hasta sınıflandırmasını daha hızlı ve daha doğru tanı ile yapmasına yardımcı oldu. İkinci aşamada, bu hastaların klinik ve muayene bulguları ile birlikte değerlendirildiğinde tanının doğruluğunu arttırır. [5] Halen kullanılan testler en erken 4-6 saat sonra sonuç vermektedir. Akciğer tomografisinde sonuçlar hemen görülebilir. Yapay zeka programı, bilgisayarlı tomografi incelemesinde etkilenen akciğer dokusunun daha doğru bir şekilde tanımlanmasını sağlar. Ayrıca hastanın durumunun ciddiyetini puanlamak için de kullanılabilir. [6]

3. Veri Bilimi

Covid-19’un patlak vermesi, bir asırdan uzun süredir sağlık acil durumlarına müdahale etmek için ulusal kapasitelerin en acil testi olmuştur.[12] Google’ın sahip olduğu dünyanın en önemli veri bilimi topluluklarından Kaggle, Covid-19 araştırmacılarının sorularını cevaplamak için bir yarışma başlattı. Yarışmacılara kaynak olarak elli binden fazla akademik yayın sunuldu. Bu veri setine Doğal Dil İşleme (NPL) yöntemlerini uygulayarak bazı soruları cevaplamaları istendi. [15] Bu projenin dışında, Covid-19 vaka sayıları ve ölüm tahminleri üstüne çalışmalar ve doktorların bu süreçte karşılaştığı problemlere çözüm bulmak için yarışmalar da başlatılmıştır.

4. Veri Güvenliği

Bu süreçte artan faaliyetlerden biri de online alışveriş. Pandemi döneminde, Mart ve Nisan aylarında internet ödemelerinde ilk kez toplam beş milyon kart kullanıldı. Gıda endüstrisindeki harcamalar geçen yılın üç katına çıktı. Nisan ayında her 4 TL kart ödemesinin 1 TL’si online olarak yapıldı.[16] Kişisel bilgilerimiz her geçen gün biraz daha yayılıyor. Bu verilerin güvenliği en önemli konulardan biri. Güvenli kanallar üzerinden uzaktan çalışma, erişim ve iletişim yöntemlerini sürdürmek çok önemlidir.[17] Sağlığımız ve güvenliğimiz için bizi takip eden uygulamalar, bu verileri kurum içinde ve dışında işlemek veya paylaşmak için gerekli önlemleri almalıdır.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir