C Programlama ile Neler Yapılabilir?

C hakkında popüler bir efsane , eskimiş olması ve artık kimsenin onu kullanmamasıdır . Genel olarak insanlar C programlama uygulamalarının her geçen gün azaldığını düşünmektedir. Ancak, C’nin tüm dünyada yaygın olarak kullanılan en eski ve temel dillerden biri olarak görülmesi kaçınılmaz bir gerçektirC bilgisi dahil edilmeden programlama bilgisi eksiktir. C, programlama alanına hâkim olmaya devam ediyor. C programlama dili ile neler yapılabilir?

C Programlamanın Çeşitli Gerçek Dünya Uygulamaları

C’nin uygulamaları sadece Windows veya Linux gibi işletim sistemlerinin geliştirilmesi ile sınırlı kalmaz, aynı zamanda GUI’lerin (Grafik Kullanıcı Arabirimleri) ve IDE’lerin (Entegre Geliştirme Ortamları) geliştirilmesiyle de sınırlıdır. İşte C programlama dili tarafından sunulan bazı  çarpıcı uygulamalar:

C uygulamaları

1. İşletim Sistemleri

Üst düzey bir programlama dili kullanılarak geliştirilen ilk işletim sistemi, C programlama dilinde tasarlanan UNIX idi. Daha sonra, Microsoft Windows ve çeşitli Android uygulamaları C dilinde yazıldı.

2. Gömülü Sistemler

C programlama dili, makine donanımıyla yakından ilişkili olduğu için, gömülü sistemlerin komut dosyası uygulamaları ve sürücüleri söz konusu olduğunda optimum bir seçim olarak kabul edilir.

3. GUI

GUI, Grafik Kullanıcı Arayüzü anlamına gelir. Eskiden beri en popüler kullanılan fotoğraf editörlerinden Adobe Photoshop, C’nin yardımıyla oluşturuldu. Daha sonra Adobe Premiere ve Illustrator da C kullanılarak oluşturuldu.

4. Yeni Programlama Platformları

C sadece nesne yönelimli programlama kavramına ek olarak C’nin tüm özelliklerini içeren bir programlama dili olan C ++ ‘ı doğurmakla kalmadı, aynı zamanda MATLAB ve Mathematica gibi günümüz dünyasında yaygın olarak kullanılan diğer programlama dillerini de içeriyordu. Programların daha hızlı hesaplanmasını kolaylaştırır.

5. Google

Google dosya sistemi ve Google krom tarayıcı C / C ++ kullanılarak geliştirildi. Sadece bu değil, Google Açık Kaynak topluluğu C / C ++ kullanarak çok sayıda projeye sahiptir.

6. Mozilla Firefox ve Thunderbird

Mozilla Firefox ve Thunderbird açık kaynaklı e-posta istemci projeleri oldukları için C / C ++ ile yazılmıştır.

7. MySQL

Yine açık kaynaklı bir proje olan MySQL, Veritabanı Yönetim Sistemlerinde kullanılan C / C ++ ‘da yazılmıştır.

8. Derleyici Tasarımı

C dilinin en popüler kullanımlarından biri derleyicilerin oluşturulmasıydı. Diğer bazı programlama dilleri için derleyiciler, C’nin düşük seviyeli dillerle ilişkisini akılda tutarak tasarlandı ve bu da makine tarafından anlaşılmasını kolaylaştırdı.

Bloodshed Dev-C, Clang C, MINGW ve Apple C gibi C kullanılarak çeşitli popüler derleyiciler tasarlandı.

Noob’dan Pro’ya yükselmenize yardımcı olacak 7 Temel C Programı

9. Oyun ve Animasyon

Yana C derleyici tabanlı olduğu için programlama dili, hızlı Java veya Python nispeten daha, bu oyun sektöründe çeşitli uygulamalar bulur. En basit oyunlardan bazıları Tic-Tac-Toe, Dino oyunu, Yılan oyunu ve çok daha fazlası gibi C olarak kodlanmıştır. Grafiklerin ve işlevlerin gelişmiş sürümlerini artıran Doom3, birinci şahıs bir korku shooter oyunu, 2004 yılında C kullanarak Microsoft Windows için id Software tarafından tasarlanmıştır.

Özet

Dünyanın önde gelen şirketlerinin birçoğu, profesyonel kullanım için C programlamayı kullanıyor ve bu da C’nin modası geçmiş bir dil olmadığı gerçeğini ortaya çıkarıyor. Programcılar ve arka plan geliştiricileri için hala en çok tercih edilen dildir.

Bu ve buna benzer içeriklerimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir