iOS 14: Çıkış Tarihi ve iPhone’a Gelen Yeni Özellikler

Yılda bir kez, Apple tüm iPhone’larda çalışan iOS yazılımında büyük bir güncelleme yapıyor. Milyonlarca cihaz, güvenlik hataları ve arayüz ayarları için yamaların yanı sıra ücretsiz olarak yeni önemli özelliklere sahip oluyor. Bir sonraki güncelleme olan iOS 14 22 Haziran tarihinde duyuruldu. Peki İOS 14 çıkış tarihi ne zaman?

İOS 14 Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

iOS 14, 22 Haziran’da WWDC 2020 2020’de duyuruldu , ancak Apple resmi olarak ne zaman başlayacağını söylemedi, sadece bu sonbahar olacağını söyledi. Bununla birlikte, önceki yıllara dayanarak, Apple’ın iOS 14’ü 14-18 Eylül 2020 arasında halka çıkarmasını bekliyoruz.

Bu sunum, normalde yeni iPhone’ların açıklanmasından bir veya iki hafta sonra düşen sonbahar iPhone lansmanlarına bağlıdır. Ne yazık ki, iPhone 12’nin Ekim veya sonrasına kadar erteleneceğine dair giderek artan söylentiler var ve bu nedenle iOS 14 için biraz daha beklemek zorunda kalabiliriz.

İşte son beş iOS çıkış tarihi.

 • iOS 13: Perşembe 19 Eylül 2019
 • iOS 12: Pazartesi 17 Eylül 2018
 • iOS 11: Çarşamba 20 Eylül 2017
 • iOS 10: 13 Eylül 2016 Salı
 • iOS 9: 16 Eylül 2015 Çarşamba
Beta Sürümleri

İOS 14’ün ilk geliştirici beta sürümü, WWDC açılışından hemen sonra başlatıldı. Bir uygulama geliştiricisiyseniz Apple’ın beta programına katılabilir ve bunu deneyebilirsiniz.

İstekli Apple hayranlarının yazılımı denemelerine ve genel sürümden önce herhangi bir hatayı bildirmelerine yardımcı olacak bir dizi genel beta olabilir. Genel beta genellikle geliştirici sürümünün yayınlanmasından birkaç hafta sonra başlar ve Apple’a, geliştiricilerin ve Apple kullanıcılarının içerdiği ilk sürümde bulabilecekleri işletim sistemi hatalarını düzeltmek için biraz zaman verir.

İlk herkese açık beta’nın 13 Temmuz 2020 civarında gelmesini bekliyoruz.

iOS 14 çıkış tarihi ve yeni özellikler: iOS 14 ne zaman çıkacak?
Hangi iPhone’lar iOS 14’ü Çalıştıracak?

İPhone’unuz iOS 14’ü alabilir mi? iOS 14, iPhone 6s ve sonraki sürümlerde kullanılabilir. Beklendiği gibi, iOS 13 ile aynı cihaz listesidir.

İşte iOS 14 uyumlu iPhone’ların listesi:

 • iPhone 6s ve 6s Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 7 ve 7 Plus
 • iPhone 8 ve 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS ve XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • … artı iPhone 12, 12 Max, 12 Pro ve 12 Pro Max’in hepsi iOS 14 önceden kurulu olarak gelecek.

İOS 14’teki Yeni Özellikler

Ana Ekran ve Arayüz Değişiklikleri

Bir iPhone’un ana ekranı iOS 14 altında çok farklı görünüyor ve özelleştirme için çok daha fazla potansiyel sunuyor.

(Tech Advisor’daki meslektaşlarımız derhal bu eklemelerin birçoğunun Android’de zaten mevcut olduğunu belirttiler. Nokta alındı. Ancak ona bakış açımız, ilk kimin ne olursa olsun, iyi bir fikir iyi bir fikirdir.)

Uygulama Kitaplığı, uygulamalarınızı düzenlemenin yeni ve etkili bir yoludur.

Artık birden fazla sayfada gezinmek yerine, uygulamalarınızı akıllı kategorilere göre otomatik olarak düzenleyen tek bir görünüme erişebilirsiniz: Eğlence, Sağlık ve Fitness, Sosyal ve Apple Arcade demoda gösterilenler arasındaydı. (iOS kullanıcıları, platformun iki uygulamayı tek bir klasöre sürüklediğinizde kullanmasını önerdiği uygulamaları otomatik olarak kategorize etme yeteneğine aşina olacaklardır.)

iOS 14 çıkış tarihi ve yeni özellikler: Uygulama Kitaplığı

Her kategori sayfası, Uygulama Kitaplığı sayfasındaki bir klasöre benziyor, ancak biraz farklı: simgelerin hepsi aynı boyutta değil. En sık veya son zamanlarda kullandığınız uygulamalar daha büyüktür, bu nedenle tek bir dokunuşla başlatmak daha kolaydır. Ayrıca tüm uygulamalarınızı kütüphane ekranında görmek istemiyorsanız, artık ihtiyacınız olmayan uygulama sayfalarını gizlemeyi seçebilirsiniz.

İOS 13’te zaten Widget’larımız vardı – aslında iOS 8 kadar önce eklenmişlerdi – ancak önceden Bildirim Merkezi’ne hapsedildiler. İOS 14’te, sonunda, ana ekrana gelirler.

iOS 14 çıkış tarihi ve yeni özellikler: Widget'lar

Sürükle ve bırak kadar basit: Widget çizimlerini açın ve seçtiğiniz widget’ı ana sayfada oturmasını istediğiniz yere sürükleyin. Apple, dört veya sekiz uygulama simgesinden oluşan birden fazla boyuttan seçim yapmanızı sağlayan widget’lar gösterdi, ancak bunların hepsi için kullanılabilir olup olmayacağını bilmiyoruz.

Akıllı Yığın adı verilen yeni bir widget var. Bunun Siri Uygulama Önerileri gibi olduğunu, belirli bir yerde veya zamanda ihtiyaç duyacağınız işlevleri tahmin etmeye çalıştığını düşünüyoruz, ancak bunun birçok ayrıntısını göremedik.

Siri

Apple Siri’nin yeteneklerinden bahsediyor – ses kontrol asistanı genellikle rakip tekliflerin gerisinde kaldı, ancak şirket iOS 14 için çok ilerleme kaydettiğini söylüyor.

Başlangıç ​​olarak, görsel olarak yeniden tasarlandı. Yeni grafikler var ve Siri’yi açan farklı bir arayüz, ekranın üstünde küçük bir kutuyla sonuçlanıyor.

iOS 14 çıkış tarihi ve yeni özellikler: Siri yeniden tasarımı

Ama daha da önemlisi Apple, Siri’nin her zamankinden daha akıllı olduğunu düşünüyor. Şirket, üç yıldan daha önce parmak uçlarında 20 kat daha fazla gerçek olduğunu iddia ediyor ve “Hibrit arabalar nasıl çalışıyor?” gibi daha karmaşık soruları çözebiliyor.

Yeni işlevler de var. Artık Siri’ye sesli mesaj göndermesini söyleyebilirsiniz ve bir web bağlantısına güvenmek yerine dikte çalıştırabilir.

Siri daha fazla dil çevirebilir ve çalışmasının bu yönü, Apple’ın 11 dilde kapsayan ve çevrimdışı çalışan Translate adlı ayrı bir uygulamayı çıkardığı için artık çok önemlidir.

Çeviri gerçekten harika görünüyor. Şu anda bu şeyler için Google Çeviri’yi kullanıyoruz ve bu, Apple’ın sunabileceğinden çok daha fazla dile sahip mükemmel bir araç olsa da, büyük ölçüde (ve belki de öğrenmenin genişliği göz önüne alındığında) çevrimiçi çalışması gerekiyor.

Apple’ın Çeviri uygulaması, iPhone’unuzu yan tarafına çevirerek erişilen bir konuşma modu (yine Google Çeviri’nin sunduğu bir şey) içerir. Bu akıllı modun Google’dan farklı olduğu yerlerde, her katılımcı için bir tane yerine yalnızca tek bir mikrofon düğmesi sunmaktır – uygulama konuşulan çeşitli dilleri otomatik olarak algılar ve bunları konuşma ekranının doğru kısmına tahsis eder.

iOS 14 çıkış tarihi ve yeni özellikler: Çeviri
Mesajlar

İOS 14 Mesajları’nda bir görüşmeyi ekranın üst kısmına sabitlemenizi sağlar ve arayüze satır içi yanıtlar (temel olarak konuşma dizileri) ekler. Ve bir grup konuşmasının üstündeki görüntü katılımcıları gösterir, ancak en son konuşulanları büyütür.

Memoji, yüz kaplamaları ve daha fazla yaş seçeneği ve çıkartma pozu da dahil olmak üzere 20 yeni saç ve şapka stiliyle güncellendi.

iOS 14 çıkış tarihi ve yeni özellikler: Memoji
Uygulama Mağazası

Buradaki büyük haber, Uygulama Klibi adı verilen yeni bir mini uygulama türüdür – genellikle bu, mevcut bir uygulamanın keşfedilmesi ve indirilmesi hızlı olan ve yalnızca ihtiyacınız olduğu sürece kalan küçük bir parçasıdır.

Şirketler, belirli durumlarda kullanmak üzere mevcut uygulamalarına göre Uygulama Klipleri sunabilir. Örneğin, bir web mağazasında, bir ürün satın almanıza olanak tanıyan ancak tam uygulamadaki verilerin ve işlevlerin geri kalanına bağlı kalmayacak bir Uygulama Klibi sunan bir simge görüntülenebilir. Veya bir park yerinde görüntülenen bir kod olabilir, bu da sizi park için ödeme yapmanızı sağlayan bir uygulamanın soyulmuş bir sürümüne götürür.

iOS 14 çıkış tarihi ve yeni özellikler: Uygulama Klipleri

Apple, QR kodlarına benzeyen ancak görsel bir kodu ve NFC’yi birleştiren kendi App Clip kodlarını kullanıma sunuyor.

Apple, mevcut uygulamaları kaldırmanın yanı sıra, bir uygulaması olmayan küçük işletmelerin bir Klip oluşturacağına veya Yelp gibi daha büyük bir şirketin onlar için Klipler oluşturacağına inanıyor.

Bu ve buna benzer içeriklerimizi sosyal medya hesaplarınızdan takip etmek isterseniz, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir