Oyun Programlamak İçin En İyi 5 Dil

Oyun programlamasında düzinelerce dil kullanılırken, sadece belirli bir avuç önemli ölçüde popülerlik ve yaygın kullanım kazanmıştır. Aralarında bile, en iyi dil olarak tek bir dil seçmek imkansızdır, çünkü her dilin belirli güçlü noktaları ve zayıf noktaları ve diğerlerinden daha iyi hizmet verdiği alanlar vardır. Biz de oyun programlamak için en iyi 5 dili sıraladık.

1. C ++


Okuduğunuz hemen hemen her rehberde C ++ ileri seviye oyunlar için en iyi programlama dili olarak görülmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Modern oyun programlama dillerinin öncüsü olan C ++, Nesneye Dayalı programlama (OOP) kavramını selefi C’ye ekler. Çok düşük seviyeli sistem bileşenlerini kontrol etme yeteneği, çok ihtiyaç duyulan bir öğe olan C ++ programları için çok hızlı bir çalışma süresine katkıda bulunmuştur.

C ++ programlama dili

Bugün oynadığınız çoğu ileri teknoloji oyun şu veya bu şekilde C ++ kodlarına bağlıdır. Xbox ve PlayStation gibi popüler oyun konsolları bu oyun programlama dilini büyük ölçüde kullanır. Fütüristik oyunlar geliştirmeyi düşünüyorsanız, C ++ bilmeniz gereken en önemli dillerden biridir.

2. C #


En iyi video oyunu programlama dillerinden biri olan C # hakkında kapsamlı bilgi, her oyun programcısı için temeldir. Çoğu geliştiricinin sunduğu yüksek düzeyde kolaylık nedeniyle C # ‘ı diğer oyun programlama dillerine göre öğrenmek genellikle ilk tercihtir.

C # programlama dili

C #, geliştiricilere, herhangi bir ekstra zorluk olmadan herhangi bir mimari için herhangi bir tür oyun inşa etme yeteneği verir. Dilin öğrenilmesi de C ++ ‘dan daha kolaydır. Yani, C # öğrenmek istediğiniz oyunlar için en iyi programlama dillerinden biridir.

3. Java


Java sektörde önemli bir rol oynamaktadır ve oyunlar ve iyi nedenlerle en iyi programlama dillerinden biridir. C ++ tarafından kullanılan aynı OOP prensibini kullanır, ancak oynamak için daha geniş bir sistem yelpazesi sunar. Java kodları genellikle Java Sanal Makinesi’nde (JVM) çalışır ve herhangi bir sistemde çalıştırılabilen genel bayt kodlarına dönüştürülür.

Java Programlama-Dili

Java, geliştiricilere herhangi bir sistem için oyun geliştirme yeteneği veren birkaç oyun programlama dilinden biridir. Ayrıca, LWJGL gibi artan sayıda açık kaynaklı üçüncü taraf modülleri sayesinde Android oyunlarını geliştirmek için kullanılan birincil dillerden biridir .

4. Python


Bugün ellerinizi alabileceğiniz en basit ama en çok yönlü programlama dillerinden biri Python. Ancak, görünüşte kolay görünen sözdizimini ve anlambilimini oyun programlama dili olarak yanlış yorumlamayın. Python, geliştiricilere tıpkı C ++ ve Java gibi tam teşekküllü OOP (Nesneye Dayalı Programlama) teknikleri sunar.

Python Programlama Dili

Bu popüler dile dayanan Pygame çerçevesi , geliştiricilerin oyunlarını daha hızlı bir şekilde prototiplemelerine izin verme yeteneği sayesinde her gün ivme kazanıyor. Python, oyunlar için en iyi video oyunu programlama dillerinden biri olarak görülüyor.

5. Lua


Hafif ve çok platformlu bir betik dili olan Lua, oyun endüstrisinde ivme kazanmaya devam ediyor. Basit dil yapısı ve sözdizimi sayesinde oyunlar için en iyi programlama dillerinden biri olarak yükselmiştir.

Lua - oyunlar için en iyi programlama dili

Çok sayıda modern oyun motoru, Lua’yı CryEngine, Corona SDK ve Gideros Mobile’ı içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan birincil oyun tasarımı programlama dili olarak kullanır.

Bu ve buna benzer içeriklerimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir