Google Arama Motoru Nasıl Çalışır?

Google büyüdükçe, gördüğü kadar çok değişiklik, birincil amacı hala açıktır: Kullanıcıların internette ne istediklerini bulmalarına yardımcı olmak. İşte bu noktada Google’ın arama motoru ortaya çıkıyor.

Pandu Nayak 14 yılı aşkın bir süredir şirketle birlikte ve şu anda arama başkan yardımcısı.

Nayak, “14 yıldır, çok değer verdiğim, değişmeyen ilk şey, kullanıcılar için arama motoru oluşturmamız, çünkü insanlar Google’a hayatlarındaki önemli şeyler için geldi,” diyor Nayak. “Onlara harika sonuçlar vermek, harika cevaplar harika deneyimler vermek ve hayatlarını daha etkili bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olmak bizim derin ve önemli sorumluluğumuzdur.”

Google’ın arama motoru güçlü bir araçtır, ancak internet büyük bir yerdir. Aradığınızı bulmak bazen zor olabilir. Nayak ve şirketteki diğer pek çok kişi, arama çubuğuna ne yazdığınıza bakılmaksızın, peşinde olduğunuz şeyi elde etmenin – ne istediğinizi bulmak – onların sorumluluğu olduğu fikri ile çalışıyor. Dil ve niyet üzerine çalışıp, makine öğrenimi ve yapay zeka içerirler ve yapılan her aramayı kullanıcı üzerinde kolaylaştırmak için kaydederler.

Nayak, kullanıcılara yalnızca aradıkları web sayfalarını değil, fotoğraf, video ve daha fazlasını sağlayan kelime düzeltmesi, eşanlamlı bulucu ve evrensel arama uygulamalarını da gerçekleştirdi.

Şirkete katıldığında, (diğerleri gibi) Google’ın şaşırtıcı derecede iyi çalıştığını düşündü. Ancak arama motoru ve şirket için beklentiler büyüdükçe beklentiler de değişti.

“Kimse, kesinlikle kimse gelip bana şunu söylemiyor:” Oh, geçen gün biliyorsun, bir arama yaptım ve biliyorsun, gerçekten iyi çalıştı, “diyor Nayak gülerek. “Kimse bunu söylemiyor.”

“Bizim çabamız, aramada herhangi bir özel uzmanlığa ihtiyaç duymamanızdır. Aradığınızı anlamanın yollarını bulmak istiyoruz …”

Bununla birlikte, Google özel aramalarla aradıklarınızı daraltmanıza yardımcı olabilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere anahtar kelimelerinizle ilgili farklı kategorilere göz atabilirsiniz:

  • Görüntüler
  • Haritalar
  • Haber makaleleri veya video görüntüleri
  • Çevrimiçi satın alabileceğiniz ürün veya hizmetler
  • Kitaplardaki içerik
  • Videolar
  • Akademik yazılar

Örneğin , haber kategorisinde ” Planet Earth ” terimini ararsanız , sonuçlar yalnızca bu anahtar kelimeleri içeren haber makalelerini içerir. Sonuçlar Google’ın normal SERP’sinden çok farklı görünecektir.

Tüm arama motorları gibi Google da özel bir algoritma kullanır. Google ve algoritması hakkında bazı gerçekleri paylaşırken, ayrıntılar bir şirket sırrıdır. Bu, Google’ın diğer arama motorlarıyla rekabet halinde kalmasına yardımcı olur ve birisinin sistemi nasıl kötüye kullanacağını bulma şansını azaltır.

Google , arama sonuçlarının oluşturulmasına yardımcı olması için tıpkı çoğu arama motoru gibi örümcek veya tarayıcı adı verilen otomatik programlar kullanır. Google, arama sonuçlarını belirlemeye yardımcı olan geniş bir anahtar kelime dizinine sahiptir. Google’ı ayıran şey, Google’ın sonuçları arama motoru sonuç sayfalarında görüntüleme sırasını belirleyen sonuçlarını nasıl sıraladığıdır. Google, her Web sayfasına bir alaka düzeyi puanı atayan PageRank adlı ticari markalı bir algoritma kullanır.

Bir Web sayfasının PageRank değeri birkaç faktöre bağlıdır:

  • Web sayfasındaki anahtar kelimelerin sıklığı ve konumu: Anahtar kelime sayfanın gövdesinde yalnızca bir kez görünürse, söz konusu anahtar kelime için düşük bir puan alır.
  • Web sayfasının ne kadar süredir var olduğu: İnsanlar her gün yeni Web sayfaları oluşturuyor ve hepsi de uzun süre değişmiyor. Google, geçmişi önceden belirlenmiş sayfalara daha fazla değer verir.
  • Söz konusu sayfaya bağlantı veren diğer Web sayfalarının sayısı: Google, alaka düzeyini belirlemek için belirli bir siteye kaç Web sayfasının bağlandığını inceler.

Bu üç faktörden en önemlisi üçüncü faktördür. Google, bir Web sayfasının bağlantılarına oy olarak baktığından, sistemi kandırmak kolay değildir. Web sayfanızın Google’ın arama sonuçlarında yüksek olduğundan emin olmanın en iyi yolu, diğer sitelerin sayfanıza bağlantı vermesi için mükemmel içerik sağlamaktır. Sayfanız ne kadar bağlantı alırsa, PageRank puanı o kadar yüksek olur. PageRank puanı yüksek olan sitelerin dikkatini çekerseniz puanınız daha hızlı artar.

Bu ve bunun gibi içeriklerimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir