Bilgisayarlar Nasıl Düşünür?

Tüm bilgisayarlar ikili sistemlere ve 1850’lerde İngiliz matematikçi George Boole tarafından belirlenen mantık kurallarına dayanır. Bir bilgisayar ikili basamakları (bit) sıfır ve bir parçalarını mekanik olarak tekerlek, kol konumlarıyla, elektronik olarak voltaj veya akımla temsil edebilir. Temel matematik aynı kalır. Bit dizileri sayıları veya harfleri temsil edebilir. “Bilgisayarlar nasıl düşünür?” sorumuzun cevabını bilgisayar devreleri cevaplayabilir.

Boole mantığı

Yalnızca üç işlem (AND, OR ve NOT belirtme) tüm mantık işlevlerini gerçekleştirebilir. 1854’te İrlanda Queens Koleji’nde Matematik Profesörü olarak Boole , Düşünce Kanunlarının İncelenmesi konseptini genişletti .

Onlarca yıldır Boole’nun fikirlerinin hiçbir pratik kullanımı yoktu. Çalışmaları, 1930’larda Claude Shannon tarafından telefon anahtarı tasarımına uygulanana kadar büyük ölçüde göz ardı edildi. Bugün buna dijital mantığın temeli olan Boole Cebiri denir.

Boole Mantığının Çalıştırılması

Claude Shannon, 1930’larda George Boole’nin bir üniversite felsefe sınıfındaki fikirleriyle karşılaştı. Gerçek dünya problemleri için değerini kabul etti.

Shannon’un 1937 MIT yüksek lisans tezi, Röle ve Anahtarlama Devrelerinin Sembolik Analizi, elektromekanik röleler kullanılarak mantık devrelerinin tasarımına Boole cebri uyguladı. Shannon ayrıca bilgi teorisi, Matematiksel İletişim Kuramı üzerine 1948 tarihli bir makaleden hatırlanabilir .

Claude Shannon, Boole’un konseptlerini ilk uygulayan değildi. Victor Shestakov 1935’te benzer fikirler önerdi, ancak 1941’e kadar yayınlamadı – ve sonra sadece Rusça yayınlandı.

Bilgisayar Devresi Nedir?

Bilgisayar devreleri, mekanik veya elektronik anahtarlardan yapılmış “kapılar” adı verilen basit elemanlardan yapılmıştır. Bir çıkış sinyalinin (bir veya sıfır) değerini belirlemek veya bir “flip-flop” a, birkaç kapıdan inşa edilmiş bir depolama birimine bir değer kaydetmek için Boole cebirine göre çalışırlar.

Üç temel kapı tipi AND, OR ve NOT’dur. Ancak NAND (NOT AND) gibi diğerleri, kendi başlarına, aritmetik, bellek ve yürütme talimatları da dahil olmak üzere herhangi bir bilgisayar devresi oluşturabilir. Modern bilgisayarlar yüz milyonlarca NAND geçidine eşdeğerlerdir.

Bu ve buna benzer içeriklerimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir