Ölü Programlama Dilleri

8500’den fazla programlama dilinden, çoğu ölü programlama dili olarak adlandırılacak kadar unutulmuş veya yavaşça kullanılmamaya başlamıştır.

2007’de veya o yıllarda birçok insan Java’nın şişirildiğini, az kullanıldığını ve dolayısıyla ölü bir programlama dilinin olduğunu söylerdi. Ancak günümüzde Java sıkça kullanılmaktadır. Öte yandan Perl ölü görünüyor. İnsanlar hala dili kullanıyor. Ancak, Perl dilinin yeni nesli olan Perl 6, 2000 yılında başladı ve henüz tamamlanamadı.

Görünüşe göre, en az 8500 programlama dili var. Bu dillerden hangisinin ölü olup olmadığı sizin bakış açınıza bağlıdır.

Perl

Perl’in ölü bir programlama dili olabilmesinin başlıca nedeni, CGI (ortak ağ geçidi arabirimi) komut dosyası dili kökenidir. CGI dilleri, 1990’ların ortası ile sonu arasındaki erken web sunucularında form verilerini yönetmek için oluşturuldu. Ancak Perl çok daha esnek ve zengin bir dile dönüştü. Ayrıca bir CGI betik dili olarak başlayan PHP dilinin hala yaygın olarak kullanıldığını belirtmek gerekir. Gerçek programcılar ayrıca yeni kodlayıcılara PHP’den kaçınmalarınu söylüyorlar. Ancak Perl ve PHP hala birçok projede çalışıyor.

ColdFusion

ColdFusion, 1995 yılında web uygulamaları oluşturmak için kullanımı kolay bir dil olarak oluşturuldu. Geliştiricilerin yazılım oluşturmasını kolaylaştırmak için ColdFusion İşaretleme Dili (CFML) adı verilen HTML benzeri işaretleme etiketlerini kullandı. Adobe, 2005 yılında Macromedia’yı satın aldığında dili satın aldı. Birçok geliştirici tarafından kullanılıyor, ancak çoğu yeni geliştirici tarafından bilinmiyor. ColdFusion Windows, Linux, Solaris ve Mac OS’de çalışır.

Flash

Flash, web sitesi içeriğini ve form işlevselliğini 1990’larda yaygın olan HTML tablo düzenlerinden daha esnek bir şekilde sunma sorununu çözdü. O zamanlar, CD-ROM’lar (Onları hatırlıyor musunuz? Belki de hayır) içeriği web sayfalarından daha dinamik ve ilginç bir şekilde sundu. Flash, CD-ROM’lar gibi çok çalıştı ve tüm işlemler, web sayfasında açıkça tanımlanmış bir dikdörtgende gerçekleşti.

Ne yazık ki, Flash da kullanım için bir güvenlik riski haline geldi. Kullanıcılar ayrıca, içeriği görebilmeleri için web tarayıcılarında Flash oynatıcı eklentisini indirmek zorunda kaldı. HTML5 , güvenlik sorunları veya eklenti yazılımı olmadan her türlü içeriği sunmak için açık standart bir yolla ortaya çıktı.

Perl, ColdFusion ve Flash, birçok insan bu dilden zevk aldığında ve genellikle bu dillerle çalışmak için para aldığında gerçekten ölü diller midir? Bir programlama dilini ölü olarak adlandırmak belki de programlama dillerine bakış açımızın bir göstergesidir. 

Ölü programlama dilleri için başka adaylar da var tabiki. Bu yazımızda şimdilik bunlardan bahsettik. Bu ve buna benzer içeriklerimize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşmak istiyorsanız, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir