Yerli Cihaz Temassız Yüz Tanıma ve Ateş Ölçümü Yapabilecek

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında kullanılması için yerli olarak geliştirilen cihaz; yüz tanıma, maske tespiti ve temassız ateş ölçümü gibi işlemleri aynı anda gerçekleştirebilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşları TÜBİTAK ile KOSGEB tarafından desteklenen ve ODTÜ Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Coremate Bilişim ve Savunma Sanayi Ticaret AŞ’nin yapay zeka teknolojisinden faydalanarak geliştirdiği cihazla, sosyal ve kamusal alan hareketliliğinin yoğunlaştığı noktalarda izolasyonun etkin kontrolünün sağlanması amaçlanıyor.

Canlı akan görüntü üzerinde yüz tanıma özelliği bulunan CoreSafe isimli cihaz, maske tespiti ve yüksek hassasiyette temassız şekilde uzak mesafeden ateş ölçümü gibi birçok işlemi aynı anda gerçekleştirebileceği belirtildi.

CoreSafe ile sosyal ve kamusal alan hareketliliğinin yoğun olduğu noktalarda izolasyonun etkin kontrolü amaçlanıyor. Cihaz, koronavirüs belirtilerinin tespitinin yanı sıra kişi ziyaretlerinin yoğun olduğu noktalarda maske kullanımı ve belirli bir mekandaki kişi sayısının anlık izlenebilmesine de olanak sağlıyor. CoreSafe’in giriş çıkış sayımı yaparak içerideki anlık kişi sayısının belirleyebilmesi sayesinde doğal afet ve yangın gibi durumlarda elde edilen verilerle kurtarma ekiplerine bilgi sağlayabileceği de belirtiliyor.

Yazılım ve tasarım olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirdikleri cihazın birçok özelliği aynı anda barındırması bakımından önemine dikkati çeken Küçük, şunları kaydetti:

“Kişilerin alışılmış yüz tanıma sistemlerindeki gibi cihaz karşısında durup beklemesine gerek olmadan cihazda yapay zeka, yapay sinir ağları, yüz tanıma teknolojisi, yüksek hassasiyetli temassız sensörler, yüksek çözünürlüklü kamera gibi teknolojiler bir arada sunuluyor. Yaygın biçimde kullanılan el termometreleri temassız olmasına rağmen en fazla 5 santimetreden ölçüm yapabiliyor. Bu da görevlilerin kişilerle sosyal mesafeyi aşmaları nedeniyle risk oluşturuyor. Termal kameralar ise daha çok geniş alan gözlemi yapıyor. CoreSafe, temassız uzak mesafe ve birebir geçiş işlemlerinde optimum çözüm sunuyor. Tüm sistemin maliyeti de sadece tek bir termal kamera için ayrılacak bütçenin altında kalıyor.”

‘Haziran Ayında Satışa Sunulacak’

İhtiyaç ve taleplere göre cihazı versiyonlar halinde pazara sunmayı kararlaştırdıklarını belirten Küçük; yüz tanıma, personel puantaj takip, maske kontrolü, ateş ölçümü, sayım ve detaylı raporlama modüllerini içeren birinci versiyonu haziranın ilk yarısında satışa sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Gözde kızarıklık tespitinin de gerçekleştirileceği versiyon için çalışmaların halen devam ettiğinin bilgisini vererek, “Yüksek doğruluk oranlarını yakalayabilmek için geliştirmiş olduğumuz yapay sinir ağları ve yapay zekanın daha fazla eğitilmesi gerekiyor. Bu versiyonun da ağustos içinde pazarda olacağını öngörüyoruz.” dedi.

Bu ve buna benzer içeriklerimizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmek isterseniz bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir