Microsoft, dünyadaki en güçlü beş süper bilgisayardan birini oluşturdu

Microsoft, OpenAI ile ortaklaşa ve büyük ölçekli AI modellerini eğitmek için şirket tarafından inşa edilen yeni bir süper bilgisayarı duyurdu. Seattle merkezli şirket, geliştiriciler için Build konferansında bunun kamuya açıklanmış ilk beş süper bilgisayardan biri olabileceğini söyledi.

Microsoft geçen yıl Azure’un bulut hizmetlerinden yararlanan süper bilgisayarlar oluşturmak amacıyla OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yaptı . Şimdi, bu yatırım ilk sonuçlarını vermeye başlıyor.

Özellikler açısından, yeni süper bilgisayar bazı etkileyici sayılar içeriyor. Her GPU sunucusu için 285.000’den fazla CPU çekirdeği, 10.000 GPU ve saniyede 400 gigabit ağ bağlantısı olan tek bir sistem.

Her iki şirket de, geliştiricilerin ve normal insanların kullanabilmesini sağlamak için çok görevli büyük ölçekli AI modelleri oluşturmak istediklerini söyledi. Microsoft, nihai hedefin büyük AI modellerini, eğitim optimizasyon araçlarını ve süper bilgi işlem kaynaklarını Azure AI hizmetleri ve araştırmacılar için GitHub aracılığıyla sunmak olduğunu söyledi.

Bu yılın başlarında teknoloji devi 17 milyarlık doğal dil üretme modelini tanıttı . Bu süper bilgisayar ve ölçekli AI programı ile Mircosoft daha fazla jenerik model oluşturmayı ve açık kaynak kullanmayı hedefliyor.

Microsoft’un  Baş Teknik Sorumlusu Kevin Scott, bunun genel bir şeyler yapmayı öğrenen bir modeli eğitmek ve geliştiriciler için kullanılabilir hale getirmekle ilgili olduğunu söyledi:

Şimdiye kadar çoğu insan sezgisel olarak personal bilgisayarların nasıl bir platform olduğunu anlarsınız – bir tane satın alırsınız ve bilgisayarın kutudan çıkardığınızda yapacağı her şey cihaza yerleştirilmiş gibi değildir.

Kevin Scott

2015’teki kuruluşundan bu yana, GPT-2 metin üreticisi  ve DOTA 2’de şampiyonları yenen oyuncu botları da dahil olmak üzere dikkat çekici bazı projeler yayınladı . Şirket, bu yeni süper bilgisayarın muazzam potansiyeli ile ne yapmak istediğini netleştirmedi.

Microsoft’un bulut hedefindeki süper bilgisayarı duyulmuyor. Amazon, zaten Amazon Web Services (AWS) aracılığıyla Yüksek Performanslı Bilgi İşlem (HPC) sunuyor . Microsoft’un bu çözümleri geliştiricilere sunacağına dair bir işaret yok.

Bu ve buna benzer içeriklerimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir