Donanımınızı Analiz Etmek ve Kıyaslamak için En İyi Programlar

Yeni bir oyun masaüstü veya ofis için bir dizüstü bilgisayar satın aldınız. Belki bilgisayarınızı yeni bir CPU ve anakart ile yükselttiniz. Sisteminizin olabildiğince hızlı çalışmasını sağlamak için overclock ve ince ayar yapabilirsiniz. Ama tam olarak neye sahip olduğunuzu biliyor musunuz? Makinenizde bulunması gereken parçalar var mı? Bu bilgisayar gerçekten ne kadar iyi çalışıyor? Bunlar gerçekten önemli sorular!

Bu nedenle, kasanın içinde ne olduğunu kontrol etmek ve donanımınızı diğer makinelere karşı test etmek veya bunları donanım incelemelerinde gösterilen sonuçlarla karşılaştırmak için kendinize bazı programlar almak akıllıca olacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var, ancak cihazlarınızı analiz etmek veya karşılaştırmak için harika olan programların bir listesini derledik – böylece bir cep telefonunuz veya Windows, Linux veya macOS çalıştıran bir bilgisayarınız olsun, analiz edin.

Aşağıdaki yazılım uygulamaları cihazınızı tarar, içerdiği donanım hakkında bilgi için çeşitli yazılım parçalarını kontrol eder. Bazıları çok spesifik parçalara odaklanırken, diğerleri tam bir genel bakış sunar. Sevdiğimiz ve düzenli olarak kullandığımızların çoğu tamamen ücretsizdir, ancak birkaçı sadece bir satın alma ile tam potansiyelini ortaya çıkarır. Belirli bir sırayla, listeye geçelim.

PC’nizi Analiz Etmek ve İzlemek İçin Programlar

CPU-Z

Bu küçük program yaklaşık 20 yıldır var ve Fransa merkezli yazılım geliştiricisi Frank Delattre’nin çalışması. Modern CPU’lar, etkinleştirildiğinde işlemci hakkında zengin bir bilgi sağlayan bir dizi talimat içerir: marka, model, çekirdek sayısı, önbellek seviyeleri vb.

Bilgisayarın beyinlerine ek olarak, anakart ve sistem belleği hakkında da benzer bilgiler görüntüler. Orijinal sürüm oldukça basitti , ancak şimdi çok daha fazla ayrıntı içeriyor ve grafik kartına da genel bir bakış sunuyor.

Orada uygulama aynı zamanda basit bir CPU kıyaslama ve stres testi içerir; Sonuçlarınızı web sitelerine yükleyebilir ve istatistiklerinizi paylaşabilirsiniz – tam olarak ücretsiz olan bir şey için fena değil! CPU-Z yalnızca Windows PC’ler için mevcuttur ve Android için de bir sürümü vardır.

Grafik işlemcisi-Z

Sırada, donanıma özgü başka bir program, GPU-Z 2007’de ortaya çıktı ve Techpowerup’daki ekibin işi . Grafik kartının özellikleri hakkında bilgi toplamak için bir talimat seti kullanarak CPU-Z ile aynı şekilde çalışır.

Burada bir kıyaslama aracı yoktur, ancak saat hızı, sıcaklık, voltaj ve kullanım gibi karttaki ayarlardan ve sensörlerden çıkışı izleyebilir ve kaydedebilir. Araç, Techpowerup’ın GPU veritabanına bir bağlantı sağlar, bu nedenle grafik kartınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Arama düğmesine basın. GPU-Z yalnızca Windows için mevcuttur ve ücretsizdir.

hWiNFO

Listemizdeki bir sonraki program , bilgisayarınızda muhtemelen yapabileceği her şeyi anlatırken, CPU-Z’ye ters bir yaklaşım getiriyor. Çok fazla ayrıntı var, bilgiyi 3 pencereye ayırıyor: bir sistem özeti, tam bir rapor ve aktif sensör okumaları.

Özet penceresi temiz ve bilgilendirici, ancak taçtaki mücevher olan tam sistem raporu. Verilerin çoğu Windows Aygıt Yöneticisi’nden (Win Key + X, sonra listeden seçin) toplanabilir, ancak veriler çok daha iyi bir şekilde sunulur ve çok daha kapsamlıdır.

CPU, RAM, anakart, grafik kartı, kasa fanları, depolama sürücüleri ve benzeri veriler de dahil olmak üzere aktif sensör okuması da kapsamlıdır. İstatistikleri görüntülemek için daha görsel bir yol mu istiyorsunuz? Sadece okuma listesindeki herhangi bir girişe tıklayın ve HWinfo bunu bir grafik olarak gösterecektir.

HWinfo 20 yılı aşkın bir süredir dolaşımda ve neredeyse her ay güncelleniyor. Ve evet, bu size kesinlikle hiçbir ücret ödetmeyecek. Aracın geliştiricisi Martin Malík, uzun süredir devam eden projesi için büyük övgüyü hak ediyor. Program Windows’un 32 ve 64 bit sürümlerini destekler ve DOS için bile bir tane vardır!

Speccy

HWinfo sizin için çok fazla ayrıntı gösteriyorsa, her zaman Speccy vardır. Bu küçük program CCleaner geliştiricileri tarafından yapılmıştır.

Program listemizdeki önceki 3 girişin aksine, bu sık sık güncellenmiyor gibi görünüyor. Örneğin, bu ekran görüntülerini i7-7700K olarak almak için kullanılan Intel Core i7-9700K’yı PC’de algılıyor. Speccy, Windows tabanlı bilgisayarlar için kullanılabilir ve kullanımı ücretsizdir, ancak otomatik güncellemelerin ve premium desteğin ek özelliklerini istiyorsanız, şu anda yıllık 19,95 $ aboneliktir.

AIDA64

Listemizdeki sırada AIDA64 var. Program Macar yazılım geliştiricileri FinalWire tarafından yapıldı ve 2010’dan beri (çeşitli şekillerde) dolaşımda. Standart sürüm AIDA64 Extreme, HWinfo’ya çok benziyor, ancak ücretsiz değil. Yazılım, aşağıda gösterildiği gibi çeşitli çıktıların kısıtlandığı 30 günlük bir deneme olarak gelir.

Bu süreden sonra, ücret şu anda yazılımın tüm özelliklerini sağlayan ve bir yıl boyunca teknik destek ve güncelleme sağlayan 39,95 $ ‘dır. Program, lisans bittiğinde çalışmaya devam eder, ancak sürekli destek için programı yenilemeniz gerekir.

HWMonitor

Donanımınızın sensör çıkışlarını izleyen bir program için ödeme yapma düşüncesi sizi biraz soğuk bırakırsa, CPU-Z üreticileri sizi kapsamaktadır. Boyutu 1.2 MB’ın biraz üzerinde olan bu çok küçük uygulamada, ihtiyacınız olan her şey olacak.

HWmonitor sadece Windows PC’ler içindir, ancak ücretsizdir ve sıcaklıklara, fan hızlarına ve voltajlara göz atmanın bir aracı olarak, role mükemmel bir şekilde uyar. Mac için HWMonitor adlı bir program var ve adı, bu aracın bir platform bağlantı noktası olduğunu gösteriyor – maalesef değil. Yine de bir MacBook çalıştırıyorsanız ve sıcaklık ve fan kontrolü istiyorsanız, smcFanControl’e bakın .

Open HWM

Bir Linux bilgisayar için bir izleme programının peşindeyseniz, seçenekleriniz maalesef oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte, 10 yıldır yazılım geliştiricisi Michael Möller bu nişin doldurulmasına yardımcı olmak için açık kaynaklı bir proje yürütüyor – Açık Donanım Monitörü ile tanışıyor.

Yazılım için herhangi bir ücret alınmaz ve Windows için de kullanılabilir.

Bu ve buna benzer içeriklerimize sosyal medya hesaplarımızdan ulaşmak isterseniz, bizi youtube ve instagram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir