Kotlin nedir?

Kotlin, tür çıkarımlı, statik olarak yazılmış, genel amaçlı bir programlama dilidir. Android uygulaması geliştirmek için yaygın olarak kullanılır . Kotlin, Java ile tam olarak birlikte çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Standart kütüphanenin JVM sürümü Java Sınıf Kütüphanesi’ne bağlıdır , ancak tür çıkarımı sayesinde sözdiziminin daha kısa olmasını sağlar. Kotlin esas olarak JVM’yi hedefler, ancak JavaScript veya yerel kod için derlenir . Kotlin, JetBrains ve Google tarafından Kotlin Vakfı aracılığıyla desteklenmektedir.

Şimdi bu makaleyi daha ayrıntılı inceleyelim ve Kotlin programlama dilinin çeşitli benzersiz özelliklerini bilelim.

Kotlin’in Özellikleri
  1. Kısa : Kotlin, Java’dan daha özlüdür ve Java ile karşılaştırıldığında yaklaşık % 40 daha az kod satırı yazarak aynı komutu sağlayabilirsiniz.
  2. Birlikte çalışabilirlik : Kotlin programlama dili Java ile birlikte çalışabilir. Bir Java projesinde Kotlin’i kullanırken asla zorluk çekmeyeceksiniz.
  3. Zengin özelliklere sahip : Kotlin, Operatör aşırı yüklemesi, Lambda ifadeleri, Dize şablonları vb. gibi birçok gelişmiş özellik sunar .
  4. Kolay : Kotlin’in programlama dilini öğrenmesi kolaydır. Bir Java geçmişiniz varsa, Kotlin’i öğrenmeyi çok kolay bulacaksınız.
  5. Daha az hataya yatkın: Daha önce de belirttiğimiz gibi, Kotlin statik olarak yazılan bir programlama dilidir, bu da statik olarak yazılan programlama dilleri derleme zamanında yazım denetimi yaptığı için derleme zamanında aynı zamanda hataları da yakalamanızı sağlar.
  6. Açık Kaynak: Kotlin, statik olarak Apache 2.0 lisansı altında geliştirilmiş ücretsiz, açık kaynak koda sahip bir programlama dilidir. Kotlin diline destek verip Kotlin’in gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
  7. Fonksiyonellik: Kotlin, nesneye yönelimli (object oriented) fonksiyonel bir dildir. Java, C# ve C++ gibi nesne yönelimli bir programlama dilidir.
Kotlin’in Desteklediği Platformlar

Kotlin programlama dili ile 4 ana platformda ya da alanda çeşitli uygulamalar geliştirebilirsiniz. Aşağıda maddeler halinde geliştirme alanları listelenmiştir.

JVM : Server-side Uygulamalar

Android : Android Uygulamalar

Browser : JavaScript tabanlı Web Uygulamalar

Native : MacOS, iOS ve Gömülü sistemler Uygulamaları. (Geliştirilme aşamasındadır.)

Kotlin Vs Java

Geliştiricilerin karışık görüşleri var.

Java, geliştiricilere yardımcı olacak geniş açık kaynak araçlarına ve kitaplıklara sahip saygın bir programlama dilidir. Bununla birlikte, hiçbir dil hatasız değildir ve Java bile bir geliştiricinin işini sıkıcı hale getirebilecek komplikasyonlara maruz kalır. Kotlin, ortak programlama baş ağrısına çözümler getirecek ve bir bütün olarak Java ekosistemini geliştirecektir.

İki yıl içinde Kotlin, Android Studio için daha istikrarlı ve uygun bir geliştirme seçeneği haline geldi. Bazı geliştiriciler, Kotlin’in önümüzdeki yıllarda Android geliştirme için Java kullanacağına inanıyor gibi görünüyor. Diğer uzmanlarsa Kotlin ve Java’nın biri diğerinden ağır basmadan birlikte var olduklarını ve bunun böyle devam edeceğini düşünüyorlar.

Çoğu için, Kotlin’in güçlü yanları dilin aksiliklerinden ağır basar. Java’da Android API tasarımını engelleyen kesin sınırlamalar vardır. Kotlin, özellikle geri aramalar, veri sınıfları ve alıcılar / ayarlayıcılar yazmak açısından doğal olarak hafif, temiz ve çok daha az ayrıntılıdır. Başka bir deyişle Kotlin, API tasarım eksikliklerine çözümler sunarak mevcut Java modellerini geliştirmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Kısalık Örneği
public class ClearBridge { 

public static double calculate (double a, String op, double b) throws Exception { 
	switch (op) { 
		case "add": 
			return a + b; 
		case "subtract":
			return a - b;
		case "multiply":
			return a * b; 
		case "divide": 
			return a / b;
		default: 
			throw new Exception();
		}
	}

}

Yukarıda Java ile yazılmış basit bir hesap makinesi fonksiyonudur. Karşılaştırma için, Kotlin’de aynı hesap makinesi:

fun calculate (a: Double, op: String, b: Double): Double { 
	when (op) { 
		"add" -> return a + b
		"subtract" -> return a - b
		"multiply" -> return a * b
		"divide" - > return a / b 
		else -> throw Exception()
	}
}

Çok fazla görünmeyebilir, ancak bu hesap makinesinin Kotlin sürümü, Java’da işlevi programlamak için aldığı kod satırlarının yarısında yazılmıştır. Kısalık verimlilikte çok önemli bir faktördür. Bir geliştiriciye her kod satırı için daha fazla güç verildiğinde büyük projeler yazmak daha kolay hale gelir. Buradaki kilit bir gözlem Kotlin’in kısalık uğruna anlayışı göz ardı etmemesi. Sözdizimi kısa, okunabilir ve yine de önemlidir.

Java’dan Kotlin’e Geçiş Yapma

Kotlin’in mobil ürününüz için doğru seçim olup olmadığına karar verirken akılda tutulması gereken iki şey vardır. İlk olarak, ürün ekibinizin geçiş yapmaya hazır olduğundan emin olun. Yeni bir dil tanıtmak, projenizi yeniden yazmak ve optimize etmek bir öğrenme eğrisi sunar. Ekibinizin öğrenme sürecindeki engellere uyum sağlamaya hazır olduğundan emin olmak önemlidir. Anahtarın mevcut mimarinizi nasıl etkileyeceğini kabul etmek de aynı derecede önemlidir. Programlama dillerinin değiştirilmesi, belirli eserlerin ve sınıfların silinmesine, oluşturulmasına ve birleştirilmesine neden olabilir. Sonuç olarak, ürününüzün mimarisi zarar görebilir. Mobil mimarinizin genişletilebilir olmasını ve ürününüzün gelişimini ele almasını sağlamak çok önemlidir.

Kotlin’in Geleceği

2018’in başından bu yana, yaklaşık 1,5 milyon geliştirici Kotlin kodunda ve 2019’un yarısında yazdı, bu sayı neredeyse iki katına çıktı. Kotlin’i kullanmaya başlayan muazzam markalar, JetBrains ve Google’dan destek ve programlama diline neredeyse küresel bir eklenti ile Kotlin’in bir süre civarında olacağını söylemek oldukça güvenlidir. Asıl soru şu: Kotlin “bir kez yaz ve her yerde koş” dilinin şampiyonu olacak mı?

Kotlin, hızlı bir şekilde mobil uygulama geliştirme için üstün bir programlama dili olduğunu kanıtlıyor ve geliştiricilere modern programlama ile deneme yapma fırsatı sunuyor. Genel olarak, Kotlin bir programlama dilinin neyi başarması gerektiğine dair yeni bir standart oluşturuyor.

Bu ve buna benzer içeriklerimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz, bizi instagram ve youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir