Nasıl Mühendis Olunur?

Mühendisler bilimsel ve matematiksel prensipler hakkındaki bilgilerini teknik problemleri çözmek için kullanan kişilerdir. İnşaat, çevre, kimya, mekanik , elektrik ve bilgisayar mühendisliği gibi çeşitli disiplinlerde çalışabilirler. Nasıl mühendis olunabileceğini bilmek ister misiniz? Bu yazımızla eğitim gereksinimleri ve bir üniversite mühendisliği programına nasıl gireceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Mezun olduktan sonra ne yapmanız gerektiğini görün ve giriş seviyesi işverenlerin bir mühendisten neler beklediğini öğrenin.

Gereklilikler

Mühendislik dallarının çoğunda çalışmak için sizden iyi matematik ve fen becerilerine sahip olmanız beklenir. Kimya, fizik, biyoloji, cebir, geometri, trigonometri ve kalkülüs müfredatınızın bir parçası olmalıdır. Üniversitede alacağınız ileri düzey kurslar için iyi bir temel oluşturacaklardır.

Bilim ve matematikte güçlü bir geçmişe sahip olmanın yanı sıra, bazı teknik beceriler bu meslekte başarılı olmanızı sağlayacaktır. Örneğin, iyi bir problem çözücü olmanız sizi her zaman bir adım öne çıkaracaktır. Bu, sorunları tanımlayabilmeniz ve onlara olası çözümleri hızlıca bulabilmeniz gerektiği anlamına gelir. Mükemmel eleştirel düşünme becerileri ile, hangisinin en iyi çalışma şansına sahip olduğunu belirlemek için her çözümü değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bir ekip üzerinde çalışabilmeli ve meslektaşlarınızla birlikte problem çözebiliyor olmalısınız. Siz de aynı zamanda iyi bir dinleyici ve konuşmacı olmalısınız.

Eğitim

Mühendis olmak istiyorsanız, çalışmak istediğiniz dalda uzmanlaşarak bir mühendislik programından lisans derecesi almış olmalısınız. Nerede eğitim alacağınıza karar vermek söz konusu olduğunda, akredite edilmiş veya akredite edilmemiş bir program seçebilirsiniz, ancak akredite edilmiş bir programı seçmek genellikle sizin yararınıza olacaktır. Bu akrediteye sahip olmak, programın belirli standartları karşıladığı anlamına gelir. Muhtemelen lisanslı olmak için akredite bir programdan mezun olmanız gerekir ve ayrıca birçok işveren bu programların mezunlarını işe almayı tercih edeceklerdir. Mühendislik eğitimi ve kariyer hakkında bilgi veren bir web sitesi olan TryEngineering.org, dünya çapında akredite edilmiş programların aranabilir bir veri tabanına sahiptir.

Üniversite dersleri seçtiğiniz mühendislik dalına göre değişir. Mühendislik derslerinize ek olarak, ileri düzey fen ve matematik dersleri almayı beklemelisiniz.

Çeşitli mühendislik programlarının gereksinimleri arasında listelenen derslerin bir örneği:

 • Mühendislik Malzemeleri
 • Analitik Geometri ve Analiz
 • Mantıksal Tasarım ve Sayısal Devreler
 • Makine Mühendisliği Laboratuvarı
 • Mühendislik Matematiği
 • Karar analizi
 • Mühendisler için Olasılık ve Risk Analizi
 • Genel Kimya
 • Genel Fizik
 • İngilizce kompozisyon
 • Amerikan Tarihi
 • Psikolojiye Giriş
 • Sosyolojiye Giriş

10 Mühendis Özelliği

1. Takım Çalışması

Ekip çalışması bir projenin başarıyla tamamlanmasını sağlar. Hiç kimse bir projeyi kendi başına bitiremez; katkıda bulunmak için başkalarına ihtiyaç duyarlar. Bireysel olarak gerçekleştirilebilecek işlevler vardır, ancak çoğu zaman bir mühendis daha büyük bir ekibin parçası olacak ve burada iyi çalışabilmelidir.

Nezaket ve incelik, takım güvenini oluşturmada çok önemlidir. Proje ayrıntıları genellikle yöneticilere ve müşterilere sunulur. Bir mühendis herkesin konumunu anlamalı ve bozguna uğramış hissetmemeli, ekip üyelerini bilgilendirmeli ve her zaman gerçekleri doğru bir şekilde sunmalıdır.

2. Sürekli öğrenme

Teknoloji ve metodolojiler sürekli değişiyor. Başarılı bir mühendis ancak en son teknolojik güncellemeleri takip edebilirse en iyi değeri ve kaliteyi sunabilir.

3. Yaratıcılık

Klişe gelebilir, ancak başarılı mühendisler ‘kutunun dışında düşünmek’ için doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptir. Mühendislik endüstrisi, sorunları yaratıcı bir şekilde çözme becerisi üzerine çalışır. Tutku, yaratıcı çözümler ve büyük fikirleri masaya getirebilen mühendisler, işletmeler sorunları etkili bir şekilde çözmek veya mevcut sistem ve süreçlerin verimliliğini artırmak için yaratıcılığa bağımlı olduklarından daha değerlidir. Yaratıcı çözümler önerirken her zaman pratik olmaya dikkat edin.

4. Problem çözme

Herhangi bir proje, ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, sorunlarla karşılaşması çok olasıdır. Bir mühendis sorunlar ortaya çıktıklarında bunları etkili bir şekilde ele alabilmelidir. Sorunu titizlikle incelemeli, proje üzerindeki etkisini tam olarak anlamalı ve daha sonra nedenini tanımlamak için analitik becerilerini metodik ve verimli bir şekilde uygulamalıdırlar.

Sorunları etkili bir şekilde çözmek için bir mühendis aynı zamanda problemin ‘sahibini’ gerçekten dinleyebilmelidir. Bir mühendis dikkatle dinleyerek sorunun ne olduğunu tam olarak kavrayabilir ve mevcut çözümlerin iyi bilgilendirilmiş bir bakış açısıyla yapıldığı anlamına gelir.

5. Analitik yetenek

Sorunları etkin bir şekilde çözme yeteneği, sorunları uygun bir şekilde analiz etme yeteneği ile beraber anlam kazanır. Mühendislerin çözüm üretmek için analitik düşünmeleri gerekmektedir. Bir proje kapsamını veya ürün spesifikasyonunu analiz etmek, bir mühendisin ilgili gereksinimleri tam olarak anlamasını sağlar ve bu şekilde optimum sonucu elde etmek için kaynakları verimli bir şekilde uygulayabilirler. Başarılı bir çözümü garanti etmek için kaynaklara başlamadan önce çeşitli metodolojilerin test edilmesi gerekebilir.

6. İletişim becerileri

İletişim okumak, yazmak, konuşmak veya dinlemekten daha fazlasıdır. Bir mühendis için sadece teknik karmaşıklıkları anlama yeteneği değil, teknik jargonu başkalarının himayesine girmeden özlü ve etkili bir şekilde yöneticilerin anlayabileceği terimlerine çevirme yeteneği anlamına gelir.

Mühendisler vasıfsız işçilerden yöneticilere kadar birçok farklı seviyedeki insanla iletişim kurar. Saygılı, açık ve özlü bir şekilde iletişim kurma yeteneği, temel mesajın etkili bir şekilde iletilmesini sağlamak için önemlidir.

7. Mantıksal düşünme

Karmaşık sistemleri tam olarak anlamak için bir mühendis sistemin tüm yönlerini anlamalıdır. Bir mühendis sistemin nasıl çalıştığını, neyin yanlış gidebileceğini ve nasıl düzeltileceğini bilmelidir. Bu mantıklı düşünme ve onu oluşturan her öğeyi değerlendirme ve anlama yeteneğini gerektirir.

Başarılı mühendisler doğal olarak meraklıdır ve her zaman işleri daha iyi hale getirmenin yollarını ararlar. Mevcut bir sistemi analiz edebilmeli, farklı parçaların tek tek ve bir birim olarak nasıl çalıştığını anlayabilmelidir.

8. Detaylara dikkat

Başarılı mühendisler en küçük ayrıntılara özen gösterir. En ufak bir hatanın bir yapının bozulmasına, bir sistemin arızalanmasına veya yazılımın arızalanmasına neden olabileceğini anlarlar. En küçük hata önemli miktarda paraya mal olabilir veya bazı durumlarda ölümcül olabilir.

Karmaşık projelerin tamamlanması için çok sayıda adım olabilir ve küçük bir şeyin yerinde olmaması tüm projeyi geciktirebilir. Planlama ve geliştirme aşamalarında detay odaklı olmak, genel başarı için çok önemlidir. Başarılı mühendisler, başarılarının ayrıntıları kontrol etme yeteneklerine bağlı olduğunu bilirler. Asla bir şeyin bakım için çok küçük veya önemsiz olduğunu varsaymayın.

9. Matematiksel yetenek

Yazılım, mühendislerin el ile yaptığı neredeyse tüm karmaşık türev denklemlerinin yerini almıştır. Mühendislerin artık bu karmaşık hesaplamaları yapmaları gerekmese de, mükemmele yakın matematik becerilerine sahip olmaları gerekmediği anlamına gelmez.

Mühendisler, yazılım paketlerini kullanmak ve bunlardan elde edilen sonuçları yorumlayabilmek için trigonometri ve analiz konusunda bilgili olmalıdır. Doğru simülasyon türünün gerçekleştirilmesini sağlamak için gereken hesaplama türlerini anlayabilmeli ve simülasyonlar yaparken modellerin doğru tanımlandığından emin olmalıdırlar.

10. Liderlik

Liderlik yeteneği, bu listede daha önce belirtilen özelliklerin çoğunu kapsar. Ancak lider olmak bundan çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda mükemmel kişilerarası beceriler ve bir takımı başarıya ulaşması için başkalarına ilham verme ve motive etme becerisi gerektirir.

Başarılı bir mühendis mükemmel matematik becerilerine sahip olmalı, mantıklı düşünmeli ve problemleri çözmelidir. Ancak teknik olmayan görevleri sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmeleri için iyi geliştirilmiş ‘yumuşak becerilere’ ihtiyaçları vardır. Karizmatik, iyi konuşulan ve arkadaş canlısı insanlar normalde çok sevilirler ve kolayca destek alabilirler.

Bu ve benzeri içeriklerimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz bizi instagram ve youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir