Bilgisayar Programcısı Nedir?

Bir bilgisayar programcısı olmanın yolu genellikle erken yaşlarda teknolojiye yoğun bir ilgi ve bilgisayarların dili hakkında neredeyse doyumsuz bir merakla başlar.

Bir bilgisayar programcısı, bilgisayar programlamanın bir alanında uzman olabilir veya birçok yazılım türü için kod yazan bir programlamacı olabilir.

‘Programcı’ terimi günümüzde, bir yazılım geliştiricisi, yazılım mühendisi, bilgisayar bilimcisi veya yazılım analisti için de kullanılabilir. Bununla birlikte, bu mesleklerdeki bireyler genellikle programlamanın ötesinde başka yazılım mühendisliği becerilerine de sahip olmaları onları öne çıkarır. Bu nedenle, programcı terimi bazen bu diğer mesleklerin aşırı basitleştirilmesi veya kullanışlı hale getirilmesi olarak da kabul edilir.

Bu, bu mesleklerdeki ince farklılıklara şaşkın olmaya devam eden geliştiriciler, analistler, bilgisayar bilimcileri, programcılar ve yabancılar arasında çok tartışmaya neden oldu. Yazılım mühendisliği içinde, programlama (uygulama) yazılımı geliştirme süreci bir aşama olarak kabul edilir.

Bilgisayar Programcısı iş tanımı nasıl yapılır?

Bir bilgisayar programcısı olarak sizden, bilgisayarları bilgileri işlemeye yönlendiren talimatları adım adım yazarak aktif olarak çalışmanız istenecek. Bu nedenle, yazdığınız program, çalıştığınız şirketin neye ihtiyacı olduğu ve işverenlerinizin sistemlerine girmek istedikleri şey tarafından yönlendirilecektir. 

Beceri ve Nitelikler

Bir bilgisayar programcısıysanız, bilgisayar bilimi, matematik veya bilgi sistemlerinde lisans derecesine ve aynı zamanda ana programlama dili bilgisine sahip olmalısınız.

Bununla birlikte, doğru yeteneğe, ancak yanlış dereceye sahip bazı insanlar hala oldukça başarılı programcı olabilmeyi başarabilmişlerdir. Bazı durumlarda, şirketler sizi genç programcı olarak gereksinimlerinize ulaşmanızda yardımcı olmada istekli olabilirler.

Bilgisayar Programcıları için Önemli Karakteristik Nitelikler

Analitik beceri: Bilgisayar programcıları, bilgisayar kodunu oluşturabilmek için karmaşık olan talimatları anlayabilmelidir.

Konsantrasyon: Programcılar, kod yazarken veya mevcut kodda bulunan hataları kontrol ederken dikkatli ve titiz bir şekilde odaklanmalıdırlar.

Detay odaklı: Bilgisayar programcıları yazdıkları kodu yakından incelemelidir, çünkü küçük bir hata tüm bilgisayar programını etkileyebilir.

Sorun giderme becerileri: Bir programcının işinin önemli bir parçası, kodda hata olup olmadığını kontrol etmek ve bulduklarını düzeltmektir.

Bilgisayar programcısının sorumluluk ve görev örnekleri
  • Şirket içi yazılım programları için kod ve test programlama
  • Acil ihtiyaçlara göre mevcut programlar için hata ayıklama
  • Yazılımın tamamlanmasının ardından son olarak kullanıcı eğitimi verilmesi
  • Birden fazla proje arasında iş gününüzü dengeleyin ve personelin teknik destek taleplerine hemen yanıt verin
  • Kurum içi üretim ortamına göre sistemleri uygulamak
  • Sorunları ve endişeleri derhal BT yöneticisine bildirin
  • Sistem hataları ve sorunlarını giderme

Bu ve benzer içerikleri sosyal medya hesaplarınızdan takip etmek istiyorsanız, bizi instagram veya youtube hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir