Yazılım Geliştirmek İçin Kullanılan Bilgisayar Nasıl Olmalıdır?

Yazılım geliştiricilerinin, yazılım geliştirirken veya genel sorunlarını çözmeye çalışırken iyi sisteme sahip bilgisayarlara ihtiyaç duyarlar. Bilgisayar fiziksel ve diğer bileşenleri açısından da yazılımcıya konforu hissettirmelidir. Eğer yazılım geliştirmekle uğraşıyorsanız veya herhangi bir nedenden dolayı bir yazılım geliştirmek için bir bilgisayara ihtiyaç duyuyorsanız, hiç bir zaman kullandığınız bilgisayarın sizi yavaşlatmasını veya önünüze problemler çıkarmasını istemezsiniz.

İşlemci

Bir yazılım geliştirmek için en önemli hususlardan bir tanesi de programların sorunsuz, hızlı ve randımanlı bir şekilde çalışmasıdır. Bunu sağlayacak en önemli etken ise işlemcidir. Günümüzde işlemciler çok büyük performans sorunlarını çözmekle birlikte, genelde çok eski veya düşük seviye bir bilgisayar kullanmıyorsanız önünüze büyük bir problem çıkarmayacaktır. Günümüzde İntel işlemciler çok yoğun bir şekilde talep ve ilgi görüyor. Eğer güncel bir İntel işlemcisine sahipseniz bir problemle karşılaşabileceğinizi düşünmüyoruz.

Klavye

Belki de günümüz de klavyelerin kullanıcılara pek problem yarattığını görmeyiz. Ama klavyeler genelde size çok büyük bir problem çıkartmamakla birlikte bazı durumlarda size gerçekten avantajlar sunabilir. Örneğin gece kod yazmayı seviyorsanız veya günlük işlerinizi de geç saatlerde yapıyorsanız, sessiz ve aydınlatmalı bir klavye size konfor sağlayabilir. Bu durumda yazılım geliştiricileri genelde sessiz, aydınlatmalı ve tuşlar arasındaki mesafelerin en uygun olduğu klavyeleri tercih ederler.

Ram

Ram aslında çok önemli ve değişken bir etkendir. Örneğin bütçeniz çok düşükse ve herhangi bir ram problemi yaşayabileceğiniz programlar kullanmayı düşünmüyorsanız düşük seviye ram kullanmak sizin için uygun olabilir. Günümüzde genellikle 8 gb ve üstü seviyeler tercih edilir. Ram seçimi sizin kullanacağınız programlar ve potansiyel problemlere göre değişiklik gösterir. Ama performansı düşük bir bilgisayarda çalışmak gerçekten çok önemli bir sorun haline gelebiliyor. Bu nedenle 16 gb ram kapasitesine sahip bir bilgisayarın çoğu yazılım geliştiricisine bir sorun çıkarmayacağını düşünüyoruz.

Ekran

Eğer bir yazılım geliştirici olmak istiyorsanız veya şuan bir yazılım geliştiricisiyseniz saatlerce ekrana bakmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Yazılım geliştiricileri bir ekrandan sadece konfor ve düzgün bir bakış açısı beklerler. Çözünürlüğü yüksek ve ekran paneli de IPS olan bir ekranı tercih ederseniz hiçbir problemle karşılaşabileceğinizi düşünmüyoruz. Ekran paneli olarak IPS önermekle birlikte ekran büyüklüğü de bu konuda çok önemlidir. Ekran büyüklüğü olarak 15.6 inç genişliğe sahip olan bir ekran tercih ederseniz rahatlıkla işlerinizi halledebileceğinizi düşünüyoruz. Eğer daha düşük genişlikte bir ekran tercih ederseniz kod yazarken veya araştırma yaparken zorluklar yaşayabilirsiniz.

Depolama

Disk kapasitesi bir yazılım geliştiricisi için olmazsa olmazlardan biridir. Günümüz de yazılım geliştirme programları çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve geliştikçe daha iyi sistem gereksinimlerine ihtiyaç duymaktadır. SSD(Solid State Drive) ve HDD(Harddisk) bilgisayarların sahip olduğu iki depolama türüdür. SSD diskler HDD disklere oranla daha hızlı ve kaliteli bir performans sağlar. Fiyat olarak SSD HDD den daha pahalıdır. Depolama konusunda eğer 1 TB hard disk ile 256 GB SSD diski birlikte tercih ederseniz çok rahat edebilirsiniz.

Ekran Kartı

Bir yazılım geliştiricisinin ekran kartı konusunda çok büyük beklentileri ve ihtiyaçları yoktur. Eğer bir oyun geliştiricisiyseniz veya çok gelişmiş ekran kartı isteyen programlarla uğraşıyorsanız, harici bir ekran kartı seçmek sizin için en uygunu olacaktır.

Basitlik, güvenilirlik için önkoşuldur.

Edsger W. Dijkstra
Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir