Programlama Dilleri Çeşitleri ve Özellikleri

Programlama dili, programcıların önceden belirlenen bir algoritmik fikri ifade etmek  için kullandığı standartlaşmış bir notasyondur. Programcılar komutları yazmak için farklı programlama dilleri kullanabilirler. Programlama dilleri, programcının bilgisayara hangi veri üzerinde işlem yapacağını, verinin nasıl depolanıp iletileceğini, hangi koşullarda hangi işlemlerin yapılacağını tam olarak anlatmasını sağlar. Şu ana kadar 2500’den fazla programlama dilinin varlığı bilinmektedir.
 
Programlama dilleri insanların algılamasına yakınlığına göre 3 gruba ayrılırlar.

Alt seviye programlama dilleri

Makine koduna oldukca yakın programlama dilleridir. Makina hakimiyeti diğer programlama dillerine göre oldukca gelişmiştir. Bu programlama dillerini bilen kişilerin mikro işlemciler hakkında bilgi sahibi olması gereklidir.(Assembly programlama dili buna örnek verilebilir.)

Orta seviye programlama dilleri

Oldukça esnek ve kullanışlı olan bu diller hem üst hem alt seviye programlama için kullanılabilirler. Alt seviye dillere oranla biraz daha anlaşılırlardır. (C programlama dili buna örnek verilebilir.)

Üst seviye programlama dilleri

Olay tabanlı programlama dilleri olarak da adlandırılırlar yalnız bu programlama dilleri sadece belirli fonksiyonlar etrafında çalışırlar ve programlama hakimeyitini azaltırlar. En hızlı ve en etkili programlama dilleri bu kategoridedir. (visual basic ve pic basic pro gibi) Diğer programlama dillerine kıyasla daha kolay öğrenildiği ve uygulandığı için yeni başlayanlara en uygun diller üst seviye programlama dilleridir.

Yüksek seviyeli programlama dillerinde yazılan programın çalışabilmesi için makine diline çevrilmesi gerekir. Bunun için program hangi yüksek seviyeli dil ile yazıldıysa o dilin derleyicisi kullanılır. Böylece yüksek seviyeli programlama dili ile yazılmış olan kaynak program, makine dilindeki amaç programa dönüştürülür. Kaynak programın içeriğinin değiştirilmesi mümkündür, ancak derlenmiş olan amaç programın içeriğine müdahale etme imkanı yoktur.

Bu ve buna benzer bir çok içeriğimize sosyal medya hesaplarınızdan ulaşmak isterseniz bizi instagram‘da takip edebilirsiniz.

Programcılar, geleceği düşündükleri için sürekli olarak işleri gereğinden fazla karmaşıklaştırmaktadırlar. Geleceği boşverin. Bugün için programlayın.

David Heinemeier Hansson
Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir