Nesne Yönelimli Programlama Nedir?

Nesne Yönelimli Programlama (Object Oriented Programming/OOP) , programlama konusunda çığır açan, uzman-acemi bütün programcıların işini kolaylaştıran bir teknolojidir.Özellikle bu işle uğraşanların yakından bildiği gibi Nesneye Yönelik Programlama normal bir işlemi çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapmanızı sağlamaktadır.

Temel OOP Kavramları
  • Abstraction (Soyutlama): Nesnelerin ve prosedürlerin ortak özelliklerini seçme (soyutlama) süreci.
  • Class (Sınıf): Bir nesne kategorisi. Sınıf, kendisine ait farklı nesnelerin tüm ortak özelliklerini tanımlar.
  • Encapsulation (Kapsülleme): Yeni bir varlık oluşturmak için öğeleri birleştirme işlemi. Prosedür, bir dizi bilgisayar yönergesini birleştirdiği için bir tür kapsülleme yöntemidir.
  • Information hiding (Bilgi gizleme): Bir nesnenin veya işlevin ayrıntılarını gizleme işlemi. Bilgi gizleme, karmaşıklığı azalttığı için güçlü bir programlama tekniğidir.
  • Inheritance (Kalıtım): farklı sınıflar arasındaki “bir” ilişkidir.
  • Interface (Arayüz): Uygulamaların birbirleriyle ve donanımla iletişim kurmak için kullandığı diller ve kodlar.
  • Messaging (Mesajlaşma): Mesaj aktarma, paralel programlama ve nesne yönelimli programlamada kullanılan bir iletişim şeklidir.
  • Object (Nesne): hem verileri hem de verileri işlemek için prosedürleri içeren bağımsız bir varlık.
  • Polymorphism (Çok biçimlilik): Bir programlama dilinin, veri türüne veya sınıfına bağlı olarak nesneleri farklı şekilde işleme yeteneği.
  • Procedure: bir programın belirli bir görevi gerçekleştiren bölümü.
OOPL – Nesneye Yönelik Programlama Dilleri

Nesne yönelimli programlama yapmak için, nesne yönelimli bir programlama diline ihtiyaç vardır. Birçok modern programlama dili nesne yönelimlidir, ancak Pascal gibi bazı eski programlama dilleri nesne yönelimli sürümler sunar. Nesneye yönelik programlama dillerine örnek olarak Java , C ++ ve Smalltalk verilebilir .

İlk OOPL

1960’larda Oslo’daki Norveç Bilgi İşlem Merkezinde geliştirilen Simula, nesneye yönelik ilk programlama dili olarak kabul edilir. İlk olmasına rağmen, Smaslltalk tek gerçek nesne yönelimli programlama ortamı ve diğerlerinin karşılaştırılması gereken ortam olarak kabul edilir. İlk olarak 1960’ların sonunda Xerox Corporation’ın Palo Alto Araştırma Merkezi’nde eğitim amaçlı geliştirilmiş ve 1972’de piyasaya sürülmüştür.

Önerilen Kaynaklar: webopedia.com

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir