IDE Nedir ve Neden Kullanmalıyız?

IDE NEDİR?

Bir IDE veya diğer adıyla Entegre Geliştirme Ortamı, programcıların bir bilgisayar programı yazmanın farklı yönlerini pekiştirmelerini sağlar.

IDE’ler, yazılım yazmanın yaygın etkinliklerini tek bir uygulamada birleştirerek programcının verimliliğini artırır: kaynak kodunu düzenleme, yürütülebilir dosyalar oluşturma ve hata ayıklama gibi bir çok özelliği vardır.

KAYNAK KODUNU DÜZENLEME

Kod yazma, programlamanın önemli bir parçasıdır. Boş bir sayfa ile kodlamaya başlıyoruz, birkaç satır kod yazıyoruz ve sonucunda bir program doğuyor! IDE’ler sözdizimi vurgulama ve otomatik tamamlama gibi özellikleriye bu işlemleri epey kolaylaştırıyor.

SÖZDİZİMİ VURGULAMA

Dilinizin sözdizimini bilen bir IDE size görsel ipuçları sağlayabilir. Anahtar kelimeler, classJava gibi özel bir anlama sahip kelimeler, farklı renklerle vurgulanır.

OTOMATİK TAMAMLAMA

IDE programlama dilinizi bildiğinde, bir sonraki aşamada ne yazacağınızı tahmin edebilir!

YÜRÜTÜLEBİLİR DOSYALAR

Java derlenmiş bir dildir. Programlar çalıştırılmadan önce, bir .java dosyasının kaynak kodu derleyici tarafından yürütülebilir bir .class biçimine dönüştürülmelidir . Derlendiğinde, program terminalden çalıştırılabilir.

Bu derleme işlemi her program için gereklidir, neden IDE bunu bizim için yapmıyor? IDE’ler diller için otomatik oluşturma işlemleri sağlar, bu nedenle Codecademy derslerinde olduğu gibi kod derleme ve yürütme eylemi soyutlanır.

HATA AYIKLAMA

Hiçbir programcı hata içeren hataları ve programları yazmaktan kaçınır.

Bir program düzgün çalışmadığında, IDE’ler programcıların farklı değişkenleri incelemelerine ve kodlarını kasıtlı olarak incelemelerine olanak tanıyan hata ayıklama araçları sağlar.

IDE’ler ayrıca derleme öncesinde hataları önlemek için kodlama sırasında ipuçları sağlar .

İnsanlar, yazılımın ürün olmadığını, ürün üretmek için kullanıldığını anlayacaklar.

Linus Torvalds

Bu ve benzeri bir çok içeriğimize sosyal medya hesaplarımızda ulaşmak istiyorsanız. İnstagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir