C programlama nedir?

C , son derece popüler olarak kullanılan, sade, kullanışlı ve esnek olan genel amaçlı bir programlama dilidir. Çoğu programda yaygın olarak kullanılan makineden bağımsız, yapılandırılmış bir programlama dilidir.

C, işletim sistemlerinden (Windows ve diğerleri) Oracle veritabanı, Git, Python yorumlayıcısı ve daha fazlası gibi karmaşık programlara kadar her şeyi yazmanın temel dili olarak da bilinir. Şunu söyleyebiliriz: C, programlama için bir temel programlama dilidir. ‘C’yi biliyorsanız,’ C ‘kavramını kullanan diğer programlama dillerinin yapısını kolayca kavrayıp öğrenebilirsiniz.

C dilinin geçmişi

Programlama dillerinin tabanı veya babası ‘ALGOL’ olarak bilinir. İlk olarak 1960 yılında tanıtılmıştır. ‘ALGOL’ Avrupa ülkelerinde çok geniş çevrede kullanıldı. 1967’de Temel Kombine Programlama Dili anlamına gelen ‘BCPL’ adı verilen yeni bir bilgisayar programlama dili duyuruldu. BCPL, Martin Richards tarafından özellikle sistem yazılımında kullanılması için tasarlanmış ve geliştirilmişti. Üç yıl sonra 1970’de Ken Thompson tarafından ‘BCPL’nin birçok özelliğini içeren’ B ‘adlı yeni bir programlama dili tanıtıldı. Bu programlama dili, AT&T ve Bell Laboratories’deki UNIX işletim sistemi kullanılarak oluşturuldu.

1972’de büyük bir bilgisayar bilimcisi Dennis Ritchie, Bell Laboratuarlarında ‘C’ adlı yeni bir programlama dili oluşturdu. ‘ALGOL’, ‘BCPL’ ve ‘B’ programlama dillerinden oluşturuldu. ‘C’ programlama dili, bu dillerin tüm özelliklerini ve diğer dillerden benzersiz kılan daha birçok ek konsepti içerir.

‘C’, UNIX işletim sistemiyle güçlü bir şekilde ilişkili olan güçlü bir programlama dilidir. UNIX işletim sisteminin çoğu ‘C’de kodlanmıştır. Başlangıçta ‘C’ programlama UNIX işletim sistemi ile sınırlıydı, ancak dünya çapında yayılmaya başladığında ticari hale geldi ve platformlar arası sistemler için birçok derleyici yayınlandı. Bugün ‘C’ çeşitli işletim sistemleri ve donanım platformları altında çalışmaktadır. Evrim geçirmeye başladığında, dilin birçok farklı versiyonu yayınlandı. Sistemler eski sürümler altında çalışırken geliştiricilerin zaman zaman en son sürüme ayak uydurması zorlaştı. ‘C’ dilinin standart olarak kalmasını sağlamak için Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) 1989’da ‘C’ dili için bir ticari standart tanımladı.

C’nin tarihi

C ++ / Java gibi diller ‘C’den ilham alınarak geliştirilmiştir. Bu diller çeşitli teknolojilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Böylece, ‘C’ şu anda kullanılmakta olan diğer birçok dil için bir temel yapı oluşturmaktadır.

C nerede kullanılır? Temel Uygulamalar

 • ‘C’ dili gömülü sistemlerde yaygın olarak kullanılır.
 • Sistem uygulamaları geliştirmek için kullanılabilir.
 • Masaüstü uygulamaları geliştirmek için yaygın olarak kullanılır.
 • Adobe’nin uygulamalarının geneli ‘C’ programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir.
 • Tarayıcıları ve uzantılarını geliştirmek için kullanılır. Hatta Google’ın Chromium’u ‘C’ programlama dili kullanılarak oluşturulmuştur.
 • Veritabanları geliştirmek için de kullanılır. MySQL, ‘C’ kullanılarak oluşturulan en popüler veritabanı yazılımı olarak bilinir.
 • Bir işletim sistemi geliştirmede kullanılır. Apple’ın OS X, Microsoft’un Windows ve Symbian gibi işletim sistemleri ‘C’ dili kullanılarak geliştirilmiştir. Cep telefonunun işletim sisteminin yanı sıra masaüstü geliştirmek için kullanılır.
 • Derleyici üretimi için kullanılır.
 • IOT uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Neden ‘C’ öğrenmelisiniz?

Daha önce çalıştığımız gibi, ‘C’ birçok programlama dili için temel bir dildir. Dolayısıyla, ana dil olarak ‘C’ öğrenmek, diğer programlama dillerini incelerken önemli bir rol oynayacaktır. Veri türleri, operatörler, kontrol ifadeleri ve daha pek çok şeyle aynı kavramları paylaşır. ‘C’ çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılabilir. Basit bir dildir ve daha hızlı yürütme sağlar. Mevcut pazarda bir ‘C’ geliştiricisi için birçok iş mevcut.

‘C’, programın çeşitli modüllere ayrıldığı yapılandırılmış bir programlama dilidir. Her modül ayrı ayrı yazılabilir ve birlikte tek bir ‘C’ programı oluşturur. Bu yapı, test, bakım ve hata ayıklama süreçlerini kolaylaştırır.

‘C’, 32 anahtar kelime, çeşitli veri türleri ve programlamayı çok verimli hale getiren bir dizi güçlü yerleşik işlev içerir.

‘C’ programlamanın bir diğer özelliği de kendini genişletebilmesidir. ‘C’ programı bir kütüphanenin parçası olan çeşitli işlevler içerir. Özelliklerimizi ve fonksiyonlarımızı kütüphaneye ekleyebiliriz. Bu fonksiyonlara programımızda istediğimiz zaman erişebilir ve kullanabiliriz. Bu özellik karmaşık programlama ile çalışırken bunu kolaylaştırır.

Piyasada, bu dilde yazılmış programların yürütülmesi için kullanılabilecek çeşitli derleyiciler bulunmaktadır.

Oldukça taşınabilir bir dildir, yani ‘C’ dilinde yazılmış programların diğer makinelerde çalışabileceği anlamına gelir. Kodu başka bir bilgisayarda kullanmak veya yürütmek istiyorsak, bu özellik önemlidir.

‘C’ nasıl çalışır?

C derlenmiş bir programlama dilidir. Derleyici, programı derleyen ve makine tarafından okunabilecek nesne dosyasına dönüştüren özel bir ara araçtır. Derleme işleminden sonra, bağlayıcı farklı nesne dosyalarını birleştirir ve programı çalıştırmak için tek bir yürütülebilir dosya oluşturur. Aşağıdaki diyagram bir ‘C’ programının yürütülmesini göstermektedir.

Günümüzde, çeşitli derleyiciler çevrimiçi olarak mevcut ve bu derleyicilerden herhangi birini kullanabilirsiniz. İşlevsellik asla değişmeyecektir. Derleyicilerin çoğu hem ‘C’ hem de ‘C ++’ programlarını yürütmek için gerekli özellikleri sağlayabilir.

Online olarak sunulan popüler derleyicilerin listesi aşağıdadır:

 • Clang derleyici
 • MinGW derleyicisi (Windows için Minimalist GNU)
 • Taşınabilir ‘C’ derleyici
 • Turbo C

“Yazılımın yeniden kullanılabilmesi için önce kullanılabilir olması gerekir.”

Ralph Johnson
Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir