Dünyaca Ünlü Yazılım Geliştiricileriyle “Soru – Cevap” Röportajı

Yazılımcı olmanın veya bir program geliştrimenin en zor aşamalarından biri karar verme aşamasıdır. Yazılım geliştiricinin kendine güveni ve becerilerine olan inancı bu aşamayı kolay geçmesine yardımcı olur. Dünyada sektör bu kadar gelişmişken bu konularda dünyaya kapalı kalmak olmaz. Bu röportajdan herkesin kendini sorgulayacağı veya kendinden daha emin olmasını sağlayacağı çıkarımlar yapılabilir. İşte dünyaca ünlü yazılım geliştiricilerinin bazı sorulara verdiği cevaplar…

Günlük olarak ne kadar kod yazıyorsunuz? Günlük olarak kod yazmazsanız, rolünüzde tipik olan nedir?

Kodlama, bir yazılım mühendisi olmanın büyük bir parçası olduğundan, eğer bir aday zamanının çoğunu kodlamaya harcamıyorsa ve bir yönetim rolünde değilse, kodlama becerilerinde bir sorun işareti olabilir. Bakılacak şey:

  • Kodlama taahhüdü başvuru sahibinin kodlama yeteneği ve önnceki işteki rolü olabilir. Örnek: “Haftada en az 30 saat kod yazıyorum. İşteki zamanımın geri kalanı, projeleri ilerletmek için tasarım incelemeleri, scrumlar, toplantılar ve diğer görevler üzerinde çalışmakla geçiyor.”

Geçmişte hangi programlama dillerini kullandınız? En iyi iki programlama diliniz hangileri?

Bu soru, adayın kaç programlama dilini bildiğini ve şirketinizde yaygın olarak kullandığınız bir dili bilip bilmediğini görmenizi sağlar. Bakılacak şey:

  • Başvuru sahibinin programlama bilgisi Başvuru sahibinin şirketinize uygun olması Yeterlilik seviyesi Örnek: “Java, C ++, Ruby, C ve Ocaml konusunda uzmanım. SQL ve Perl hakkında bilgi sahibiyim. En iyi iki programlama dilim Java ve C ++.”

Bir statup ​​ortamında ne kadar rahatsınız veya daha köklü bir şirkette çalışmayı mı tercih ediyorsunuz?

Bir startup ortamında çalışmak, daha köklü bir şirkette olmaktan çok farklıdır. Bir adayın şirket ortamınıza ve başlangıçta çalışmakla birlikte beklenen beklenen iş yüküne uygun olduğundan emin olmak istersiniz. Bakılacak şey:

  • Şirkete uygun startup ​​hayatına hazır ise beklenen iş yükünü anlama Örnek: “Belirlenmiş hedefleri ve çalışma saatleri ile daha köklü bir şirkette çalışmanın öngörülebilirliği için söylenecek bir şey var. Ancak, bir startup ortamında çalışmanın öngörülemezliğinden ve heyecanından gerçekten keyif aldığımı söylemeliyim. Evet, saatler ve her şey son derece hızlı ilerliyor, ancak sıfırdan bir şey inşa etmek ve nereye gittiğini görmek gibi bir şey yok. “

Harika bir yazılım mühendisini iyi olandan ayıran nedir? Bu niteliklere sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bir adayı kariyerinde en iyi yapan şey hakkında ve becerileri hakkında neler hissettiğini anlamasıdır. Harika yazılımcıları iyi veya harika bir yazılım mühendisi yapan şeyleri nasıl anlamasına yardımcı olur. Bakılacak şey:

  • Yazılım mühendisliği üzerine düşünceler Onların büyüklük fikri Dürüstlük ve içgözlem Örnek: “Mükemmel bir yazılım mühendisi mükemmeliyetçilik ve pragmatizm arasında sağlıklı bir dengeye sahiptir. Mühendisler genellikle projenin genel hedeflerini gözden kaçırırken kodlarının mükemmel olmasını ister. Harika bir programcı da kendilerine aşık olmamayı öğrenir. Kod, tamamen test edilinceye kadar sağlıklı bir şüpheciliği korumak için, eldeki proje için doğru seçim olduğundan emin olmak ister. Evet, harika bir programcının niteliklerine sahip olduğuna inanıyorum, ancak mükemmel olma ihtiyacım üzerinde çalışmaya ve savaşmaya devam ediyorum.”

Sizce iyi yazılım mühendisliğinin prensipleri nelerdir? Herkesin izlemesi gereken bazı temel ilkeler nelerdir?

İyi yazılım mühendisliğini neyin oluşturduğu konusunda farklı görüşler vardır ve bu görüşler bir şirketin kültürünü yönlendirir. Bu soru, adayın mühendislik felsefesinin kendinize uygun olup olmadığını görmenizi sağlayacaktır. Bakılacak şey:

  • Yazılım mühendisliği üzerine düşünceler
  • Başvuru sahibinin kodlama felsefesi
  • Eleştirel düşünme becerileri
  • Örnek: “Bence yazılım mühendisliğinin temel ilkelerinden biri ve yaşamaya çalıştığım şey, işleri olabildiğince basit tutmaktır. Sık sık karmaşık algoritmalar ve tasarım endişeleriyle uğraşıyorsunuz, bu yüzden bir şeyler yapmaya gerek yok aşırı karmaşık, kaynak ağırlıklı kod ile daha da zor. Kodunuz basit, yalın ve okunması kolay olmalıdır. Oradan başlarsanız gerisini gelecektir. “

Bir projeyi daha hızlı bitirmenin en iyi yolu, erkenden başlamaktır.

Jim Highsmith

Latest posts by Burakhan Gögce (see all)

Burakhan Gögce

Burakhan Gögce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir